Maryjna i adwentowa sobota
Sobota, 8 grudnia 2012 roku, była w Sanktuarium Matki Bożej Różanostockiej dniem obfitującym w wydarzenia.
"Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny zbiega się z ważną dla slezjanów rocznicą. 8 grudnia 1841 roku w zakrystii kościoła Świetego Franciszka z Asyżu w Turynie, ksiądz Jan Bosko spotkał Bartłomieja Garelli. Tego dnia rozpoczęły sie lekcje katechizmu, na które przychodziło coraz więcej chłopców. Takie były początki Oratorium Ksiedza Bosko, czyli salezjańskiego dzieła wychowawczego, które na całym świecie trwa do dziś". Podczas mszy św. o 7.30, 9.00 i 17.00 przypominał o tym ks. Artur Sulik, który tego dnia głosił kazanie.Nawiązywał też do faktu ogłoszenia przez Ojca św. Piusa IX w dniu 8 grudnia 1854 r. bulli Ineffabilis Deus, określającą dogmat o Niepokalanym Poczęciu, także do objawienia z Lourdes, kiedy Maryja przedstawiając się Bernadetcie Soubirou sama potwierdziła nauczanie papieskie. Zwrócił też uwagę na wymowę Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, które już znacznie wcześniej sławiły ten przymiot Bożej Rodzicielki
Kolejnym wydarzeniem był Różanostocki Wieczernik Modlitwy rozpoczynający się o godzinie 10.30. Oprawę muzyczą spotkania wieczernikowego prowadzoną przez zespół wokalno-muzyczny "Najmniejsi" uświetniał Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie Ryszard Morka, bas. Podczas mszy św. koncelebrowanej przez ks. Tadeusza Pawluka i ks. Jana Chabierskiego pięknie zaśpiewał psalm i pieśń przed Ewangelią. Podczas tej mszy w procesji z darami przekazane zostały nowe świece przeznaczone na ołtarz Matki Bożej Różanostockiej.
Zwieńczeniem Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP był Wieczór Pieśni Adwentowych. Po raz drugi w tym roku przybył do Różanegostoku Bartek Jaskot. Towarzyszyli mu Tomasz Chlebowski grający na instrumentach klawiszowych i Łukasz Romański na perkusji. Ich występ w bazylice rozpoczął się o godzinie 19.30. Ze względu na zimową aurę i msze poprzedzajace koncert frekwencja była nieco mniejsza niż podczas I Wieczoru Uwielbienia. Ci, którzy nie zdecydowali się na przybycie mają czego żałować. Tradycyjnym pieśniom adwentowym wykonywanym przez Bartka w znakomitej aranżacji towarzyszyła stonowana muzyka nadająca śpiewowi niezwykłej głębi pod względem treści i ekspresji wykonywanych utworów. Trzeba też stwierdzić, że nie było dysonansu między nowoczesną muzyką a zabytkowym wnetrzem świątyni oświetlonym świecami. Poprzez śpiew i muzykę, oraz modlitwę i zasłuchanie obecnych, w kościele adorowany był Najświętszy Sakrament. Na zakończnie odśpiewano Apel Maryjny a ks. Proboszcz serdecznie podziękował wykonawcom oraz tym, którzy zdecydowali się przybyć .
Tak upłynęła Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Różanostockim Sanktuarium. (tm)