Komunikat o błędzie

User warning: The following module is missing from the file system: l10n_install. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1156 of /www/rozanystok_pl/includes/bootstrap.inc).

Inwentaryzacja Cmentarza Parafialnego

W związku z planowanymi zmianami ustawy o cmentarzach, która ma wejść w tym roku, będzie konieczność wykonania na naszym cmentarzu prac inwentaryzacyjnych. Ich efektem będzie: pomiar geodezyjny cmentarza, mapy, dokumentacja fotograficzna każdego nagrobka, spis wszystkich grobów na cmentarzu, spis osób pochowanych oraz strona internetowa cmentarza z wyszukiwarką zmarłych. To będzie wymóg tej ustawy.

Spośród różnych ofert została wybrana firma z Rzeszowa, która podjęła się tego zadania i to niezwłocznie. Czas wczesnowiosenny jest najlepszy na takie prace, ponieważ pomniki i groby są zazwyczaj mniej zastawione. Niemniej prosimy przygotować groby do inwentaryzacji: należy oczyścić je ze zbędnych kwiatów, zniczy oraz w miarę możliwości uzupełnić tablice.

Kolejnym etapem prac będzie zebranie deklaracji dysponentów grobu, czyli osoby (osób), która decyduje o danym grobie. Dlatego osoby, które odpowiadają za dany grób takie deklaracje będą zobowiązane wypełnić. Formularze deklaracji są wyłożone na końcu kościoła na ołtarzach bocznych, można ją pobrać też ze strony parafii (w załączniku). Wypełnione deklaracje prosimy o składanie w zakrystii lub w kancelarii parafialnej.

W wypełnieniu deklaracji na tym etapie skupiamy się na danych dysponenta grobu, na zmarłych pochowanych w danym grobie (jeśli jest więcej niż dwie osoby pochowane – w formularzy jest jedynie dwa miejsca, można te osoby podać na odwrocie deklaracji) oraz na rodzaju grobu (czy jest to grób pojedynczy czy podwójny oraz czy ziemny [pochówek do ziemi] czy murowany [czyli krypta lub grób piwniczny]). Inne dane czyli sektor czy nr grobu będą dopiero nadane później po stworzeniu mapy cmentarza i numeracji grobów. Wypełnienie deklaracji już na tym etapie pomoże trafniej zidentyfikować pochowanych.

Jak wygląda to w praktyce można zobaczyć na stronie mogily.pl.

Załączniki: