Salezjanie w Różanymstoku
24 listopada 1918 roku tuz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, dekretem ks.bpa Jerzego Matulewicza została reaktywowana parafia w Różanymstoku, a ówczesny proboszcz Ks. Witold Sarosiek wystąpił z inicjatywa przekazania tamtejszego kościoła wraz z obiektami towarzyszącymi prężnie rozwijającemu się w kraju Zgromadzeniu Salezjańskiemu.
Trzej pierwsi salezjanie - ks. Walenty Kozak, ks. Franciszek Zbaniuszek oraz brat zakonny Józef Tronczyk przybyli do Różanegostoku 10 listopada 1919 roku. Salezjanie rozpoczęli swoja działalność od przywrócenia kościołowi parafialnemu należytego wyglądu (remont wież, uzupełnienie sprzętu kościelnego). Ważniejszą jednak sprawa od remontu murów była odbudowa polskości i katolicyzmu na tych ziemiach. Wiadomo bowiem, że na terenach zaboru rosyjskiego nie było żadnych szkól polskich a wszelkie nauczanie w języku polskim było zakazane i karane. Dane liczbowe mówią że w tym czasie 60% ludzi zamieszkałych na terenie parafii różanostockiej było analfabetami. Dostrzegając ten problem Salezjanie już 28 grudnia 1919 roku ogłaszają nabór do klasy wstępnej, przygotowującej do gimnazjum. Nauka rozpoczęła się w pierwszych dniach stycznia 1920 roku . Niestety, w kilka miesięcy po uruchomieniu nauczania zaczęły się rozmaite trudności. W marcu 1920 roku wybucha epidemia ospy a później jeszcze hiszpanki i tyfusu oraz przemarsz armii czerwonej przez tereny różanostockie (planowali zdobycie Warszawy, a później marsz na zachód w celu podbicia dla idei komunizmu całej Europy). Po ustaniu wszelkich zamieszek w odpowiedzi na propozycje władz powiatowych popartych przez ministerstwo Salezjanie tworzą szkołę rolniczą a właściwie ogrodniczą. Sejmik powiatowy podjął się subwencjonowania tej szkoły. Jednak brak środków finansowych ze strony powiatu przyczynił się do jej likwidacji w 1926 roku. Równolegle z profilem rolniczym w roku 1921 Salezjanie zakładają Szkołę Rzemiosł o następujących działach: stolarski, krawiecki, szewski, ślusarski. Szkoła ta posiadała prawa szkoły publicznej, tzn. mogla nadawać dyplomy czeladnicze.
W roku 1930 i ten profil szkoły przestaje istnieć wskutek reformy szkolnej. Po zlikwidowaniu szkoły zawodowej silniej zaczęła się rozwijać szkoła ogólnokształcąca, która po 1932 roku otrzymała formę gimnazjum humanistycznego nowego typu i liceum.
W 1936 roku Salezjanie przyczynili się do utworzenia Uniwersytetu Ludowego z ośrodkami w Różanymstoku, Nierośnie i Dąbrowie Białostockiej. Placówka różanostocka staje się prężnym ośrodkiem wychowawczym. Organizowano: akademie, zjazdy, przedstawienia, koncerty, popisy gimnastyczne i sportowe, konkursy katechetyczne, zakładano stowarzyszenia religijne. W roku 1938 roku ponad 1600 parafian należało do 11 stowarzyszeń i organizacji katolickich. W roku 1939 w Różanostockim ośrodku wychowawczym kształciło się ponad 433 uczniów.
W dwudziestoleciu międzywojennym Salezjańska szkoła w Różanymstoku nie miała oficjalnej nazwy. Nazywano ja:
- Gimnazjum Salezjańskie
- Kolegium Salezjańskie
Na drukach urzędowych i prospektach widniały nazwy:
-
Klasyczne Gimnazjum Piusa XI
-
Kolegium Salezjańskie im. Piusa XI
-
Prywatne Gimnazjum Męskie Salezjańskie
-
Prywatne liceum Męskie Towarzystwa Salezjańskiego