Komunikat o błędzie

User warning: The following module is missing from the file system: l10n_install. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1156 of /www/rozanystok_pl/includes/bootstrap.inc).

Relacja z Uroczystości wprowadzenia relikwii i poświęcenia obrazu Błogoslawionego Księdza Jerzego Popiełuszki

 16 grudnia 2012 roku to ważna data dla Sanktuarium Matki Bożej Różanostockiej. Podczas Mszy Świętej o godzinie 11.45, miała miejsce uroczystość wprowadzenia relikwii oraz poswięcenie obrazu błogoslawionego księdza Jerzego Popiełuszki. Wydarzenie to wnosi istotny wkład w rozwój  kultu tego Kapłana i Męczennika w jego rodzinnych stronach. Kościół w Różanymstoku jest miejscem, które nawiedzał jako chłopiec i młodzieniec, kleryk i kapłan. Potwierdzają to najbliżsi Blogosławionego Księdza Jerzego.

Relikwie księdza Popiełuszki zostały sprowadzone z Warszawy, natomiast obraz namalował pan Marek Karp, artysta z Suchowoli, dobrze znany ze swoich dokonań w dziedzinie sztuki sakralnej.

W niedzielę 16 grudnia rozpoczęły się rekolekcje adwentowe. Obraz bł. ks. Jerzego już przed pierwszą Mszą Świętą był wystawiony na widok publiczny w prezbiterium. Relikwie zostały umieszczone obok wizerunku na początku sumy po przejściu procesji z udziałem kapłanów, służby liturgicznej i najbliższej rodziny błogosławionego. Mszy przewodniczył ks. proboszcz Adam Wtulich a kazanie wygłosił ks. prałat dr Tadeusz Krahel z AWSD w Białymstoku, historyk Kościoła. Mszę Świętą koncelebrowali również: ks. Józef Pietrusik, ekonom Salezjańskiej Inspektorii św. Stanisława Kostki w Warszawie, ks. dr Jerzy Rydzewski, spokrewniony z rodziną Popiełuszków i ks. Jan Chabierski. Najbliższa rodzina Księdza Popiełuszki uczestnicząca w uroczystościach, to brat Józef z małżonką Alfredą, siostra Teresa, także inni członkowie rodziny. Gościem uroczystości był też autor obrazu wraz z małżonką. Z powodu śnieżycy i zamieci nie mogła przyjechać z Okopów Marianna Popiełuszko. Ks.proboszcz witając koncelebransów i gości podziękował rodzinie za przybycie a artyście za twórcze i duchowe zaangażowanie podczas pracy nad obrazem.

Ks. Tadeusz Krahel w homilii zarysował główne przesłanie nauczania błogosławionego Jerzego Popiełuszki i pokreslił, że oddał on życie za wierność Chrystusowi i Jego Ewangelii. Stwierdził, że gdyby żył, także dziś, byłby wyrazicielem sprzeciwu wobec rzeczywistości, w której państwo pozwala na ataki na Kościół, szyderstwo z tego co najświętsze, nie liczy się z zasadami moralnymi odnoszącymi się do życia publicznego. Podkreślałby niezmienność tych zasad przy zmieniających się okolicznościach. Przeciwstawiałby się wszystkiemu, co człowiekowi szkodzi i co zniewala. Byłoby tak, bo teraz bardzo potrzeba świadków prawdy. Ks. Tadeusz nawiązał też do problematyki rekolekcji oznajmiając, że różnymi drogami prowadzi Bóg człowieka do prawdy. Zachęcił też obecnych do postępowania według wciąż aktualnej zasady: "Zło dobrem zwyciężaj".

Na zakończenie uroczystości poświęcono obraz, który wraz z relikwiami został procesyjnie przeniesiony i zawieszony na przygotowanym wcześniej miejscu. W specjanie wykonanej wnęce pod obrazem umieszczono relikwiarz. Uroczystość zakończyla modlitwa za Ojczyznę za wstawiennictwem Błogoslawionego Męczennika, a także hymn „Boże coś Polskę“, odśpiewany z towarzyszeniem orkiestry dętej.

Tadeusz Możejko SSW