Jubileusz Sióstr Salezjanek
Dodano: 8 maja 2013r. o godz. 7:45:08
Okres od 27 kwietnia do 4 maja 2013 roku, zaznaczył się w życiu Sanktuarium Różanostockiego szczególną obecnością sióstr salezjanek odbywających swoje rekolekcje. Wraz z Inspektorką s. Teresą Czekała uczestniczyło w nich 30 sióstr z Inspektorii Warszawskiej Matki Bożej Jasnogórskiej i z Wrocławskiej Inspektorii Maryi Wspomożycielki. Rekolekcjonistą był proboszcz i kustosz sanktuarium ks. Adam Wtulich sdb.
Momentem kulminacyjnym rekolekcji było uczczenie 90 rocznicy przybycia sióstr salezjanek do Polski. Drugim istotnym wydarzeniem był jubileusz 50-lecia profesji zakonnej 5 sióstr: z inspektorii wrocławskiej s. Agnieszki Miller i s. Anny Kaczan a z warszawskiej s. Adeli Kucharewicz, s. Marii Makowiak, s. Janiny Marszałek oraz 60-lecia s. Haliny Piettrzak.
Uroczystości odbyły się 3 maja podczas mszy św. o godz. 12.00. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. proboszcz. Podkreślił on zasługi sióstr w realizacji idei św. Jana Bosko i Marii Dominiki Mazarello od początku ich pracy w Różanymstoku i w Polsce do chwili obecnej. W imieniu różanostockich salezjanów złożył też serdeczne życzenia s. jubilatkom a całemu zgromadzeniu życzył licznych powołań i dalszych osiągnięć w realizacji jego charyzmatu. Po homilii nastąpiło odnowienie profesji zakonnej przez siostry jubilatki. Mszę św. uświetnił chór salezjanek. Dla upamiętnienia rocznicy siostry podarowały bazylice Ofiarowania NMP puszkę na komunikanty. Na zakończenie mszy św. były życzenia i kwiaty od salezjanów współpracowników.
Po przerwie obiadowej siostry zgromadziły się w auli Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego, gdzie życzenia jubilatkom złożyły uczestniczki rekolekcji oraz odbyła się prezentacja filmu o historii zgromadzeniu i jego obecnej działalności.
W listopadzie 1922 roku przyjechało z Włoch do Różanegostoku 6 sióstr, 3 Włoszki i 3 Polki. W ten sposób ta miejscowość stała się placówką macierzystą zgromadzenia w naszym kraju. Pierwszą jej przełożoną była s. Laura Meozzi, służebnica Boża. Tutaj znajdował się nowicjat i sierociniec dla dzieci poszkodowanych w I wojnie światowej. Ich działalność trwała do końca czerwca 1954 roku, czyli do chwili zajęcia Różanegostoku przez funkcjonariuszy UB. Wznowienie nastąpiło w roku 1984 kiedy przybyły 3 siostry. Ich nową siedzibą stał się budynek starej plebanii. Obecnie w Różanymstoku pracuje 6 sióstr.
Tadeusz Możejko