Rekolekcje Wielkopostne
W dniach od 27 do 30 marca 2014 roku w naszej Parafii i w Sanktuarium przeżywaliśmy Rekolekcje Wielkopostne. Głosił ks. Adam Węgrzyn, salezjanin z Lublina. We czwartek rozpoczęły się one dla uczniów szkół podstawowych z parafii i Gimnazjum nr 2. W piątek i sobotę podczas rekolekcyjnych mszy św. występował Bartłomiej Jaskot. Towarzyszyli mu Tomasz Chlebowski grający na keybordzie i Łukasz Romański na instrumentach perkusyjnych. Zwieńczeniem ich udziału w tegorocznych rekolekcjach był sobotni Wieczór Uwielbienia. Rozpoczął się o 19.00 wystawieniem i adoracją Najświętszego Sakramentu, podczas którego zespół wykonywał pieśni wielkopostne i pasyjne. Następnie była msza św. sprawowana, przez ks. Proboszcza z nauką ks. rekolekcjonisty.
Treść homilii pierwszego dnia rekolekcji wyprowadzona z przypowieści o bogatym młodzieńcu (Mt 19, 16-22) przypomniała wiernym o niewystarczalności właściwego funkcjonowania w społeczeństwie do zbawienia. Ks. Adam wskazał na kluczowe znaczenie bliskich relacji z Bogiem. Podążanie za Nim zgodnie z sugestią Chrystusa w cytowanej perykopie Ewangelii realizuje się poprzez wychodzenie Mu na spotkanie, a to w najpełniejszy sposób możliwe jest podczas każdej Mszy św. W sobotę fragment Ewangelii wg Św. Jana o Jezusie i kobiecie pochwyconej na cudzołóstwie (J 8, 1-11) posłużył rekolekcjoniście do ukazania podatności człowieka na grzech. Przestrzegł obecnych w kościele przed jego relatywizowaniem, niebezpiecznym poczuciem bezgrzeszności, które dotyka współcześnie wielu katolików. Wskazał na sakrament pokuty jako stanięcie przed Bogiem w prawdzie o sobie samym. Prawda stanowi najistotniejszy warunek do uzyskania Boskiego przebaczenia i przemiany życia. W niedzielę w oparciu o przypowieść o zagubionej owcy z Ewangelii według św. Łukasza (15, 1) kaznodzieja wyjaśnił głębię różnicy między Bogiem a człowiekiem w postrzeganiu świata wartości, szczególnie ekonomii zbawienia. Stwórcy zależy na każdym człowieku i dlatego robi wszystko, aby ten, kto zabłądził, zagubił się na drogach i rozdrożach życia mógł odnaleźć właściwą ścieżkę prowadzącą Niego.
Podczas rekolekcji pomocą w konfesjonale usłużyli salezjanie z Ośrodka oraz księża z Dąbrowy, Grodziska i Nowego Dworu (tm)