Komunikat o błędzie

User warning: The following module is missing from the file system: l10n_install. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1156 of /www/rozanystok_pl/includes/bootstrap.inc).

Eucharystia na zakończenie XXX Jubileuszowej Pieszej Pielgrzymki Różanostockiej

Doroczne „rekolekcje w drodze” młodzieży Archidiecezji Białostockiej są okazją do podziękowania Bogu za zakończony rok szkolny i akademicki oraz czasem stawiania sobie przez młodych ludzi życiowych pytań i szukaniem na nie odpowiedzi. "Wszyscy w życiu szukamy, stajemy codziennie wobec różnych pytań, różnych trudności czy niepowodzeń i często nie wiemy co mamy czynić. Pielgrzymka jest czasem, w którym idziemy – w sensie dosłownym i meteforycznym - różnymi drogami i wspólnie poszukujemy odpowiedzi na dręczące nas pytania. W czasie pielgrzymki będziemy je odnajdywać zwłaszcza w Dziesięciu Przykazaniach " - wskazuje ks. Maliszewski.

Przez trzy kolejne trzy dni młodzi białostoccy pątnicy pokonają ponad 80 km. Na trasie dołączą do nich pielgrzymi z niemal wszystkich parafii archidiecezji. Duchowy charakter pielgrzymowania wzbogacają i podkreślają nawiedzane na trasie lokalne sanktuaria: Święta Woda (Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej), Czarna Białostocka (Sanktuarium Świętej Rodziny), Majewo (Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej). Do Różanegostoku dotrze w sumie ponad 30 grup i kilka tysięcy młodych ludzi wraz ze swoimi duszpasterzami. Uroczyste wejście do Sanktuarium przewidziane jest 27 czerwca br. na godz. 14.00. Pielgrzymkę zakończy Msza św. o godz. 19.00, której przewodniczył będzie Metropolita Białostocki, Abp Edward Ozorowski. Przed Mszą św. odbędzie się koncert zespołów grających muzykę chrześcijańską: Ignoto Deo oraz 40 i 30 na 70.

Pielgrzymka do Różanegostoku jest najstarszą i najliczniejszą młodzieżowa pielgrzymką Archidiecezji Białostockiej. Odbywa się corocznie od czasu koronacji różanostockiego wizerunku Matki Bożej przez kard. Franciszeka Macharskiego 28 czerwca 1981. Pielgrzymowanie nie zostało przerwane nawet w trudnym okresie stanu wojennego. Kustoszami różanostockiego sanktuarium, dzięki staraniom bł. bp. Jerzego Matulewicza, są od roku 1919 księża salezjanie. Obok działalności duszpasterskiej prowadzą tu od 2000 r. ponownie, zamknięty przez władze komunistyczne w 1954 r., ośrodek dzieł wychowawczych pod nazwą Salezjański Domu Młodzieżowy oraz Bursę Salezjańską. Od 1987 r. sanktuarium w Różanymstoku nosi tytuł Bazyliki Mniejszej.

Teresa Margańska

Salezjanie - Różanystok