Dodano: 9 lipca 2015r. o godz. 8:25:43
W piątek 27 czerwca o godzinie 13.00 sprzed katedry białostockiej wyruszyła kolejna pielgrzymka do Różanegostoku. Z parafii różanostockiej w grupie salezjańskiej było 30 osób wraz z ks. Pawłem Rudnickim SDB i ks. Mariuszem Rudzkim SDB, tyle samo ze Szkoły Salezjańskiej w Sokołowie Podlaskim. W drodze dołączały się grupy z kolejnych parafii. Trasa prowadziła przez Czarną Białostocką i Majewo. Z Majewa pątnicy szli przez Reszkowce i Nierośno.
Tegoroczna XXXV Pielgrzymka Różanostocka miała szczególny charakter. Związana była z peregrynacją symboli Światowych Dni Młodzieży. W sobotę 27 czerwca Delegacja Wolontariuszy ŚDM odebrała Krzyż Światowych Dni Młodzieży i Ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani od Diecezji Ełckiej. Symbole zostały przywiezione do Majewa na zakończenie II dnia Pieszej Pielgrzymki do Różanegostoku. W drodze z Majewa do Różanegostoku symbole były niesione przez pątników. W niedzielę o godzinie 13.55 proboszcz ks. Adam Wtulich powitał na schodach bazyliki grupę z krzyżem i ikoną, które zostały ustawione wewnątrz bazyliki a po przybyciu ostatniej grupy przeniesiono je na ołtarz polowy.
Msza kończąca pielgrzymkę rozpoczęła się o 17.00. Sprawowana była przez 50 księży pod przewodnictwem JE ks. abp Edwarda Ozorowskiego. Oprawę muzyczną liturgii tworzył Grupa Uwielbienia z południa Polski. Muzycy i śpiewający wystąpili ze znakomitym koncertem muzyki sakralnej i religijnej przed mszą. Homilię wygłosił ks. Przemysław Solarski, wikariusz Inspektorii Warszawskiej Salezjanów. Podkreślił, że życie ludzkie jest pielgrzymką, drogą, wymagającą od idącego dobrych decyzji i trafnych wyborów. Kierownik pielgrzymki ks. Kamil Ciulkin podsumował jej przebieg. Stwierdził, że przybyło 2,5 tysiąca osób. Wymienił wiele szczegółów dotyczących jej składu osobowego. Na placu wokół ołtarza polowego i w kościele było w sumie około czterech i pół tysiąca ludzi.
Po mszy Symbole Światowych Dni Młodzieży wróciły do bazyliki, gdzie realizowany był przygotowany program ich peregrynacji. Od 19.30 do 21.00 czuwanie modlitewne prowadziły siostry salezjanki. Następną godzina związana była z symboliką krzyża. Zgromadzeni w kościele obejrzeli spektakl pt. Misterium Męki Pańskiej - Dźwięki w Godzinie Ciszy. Troje artystów zobrazowało wydarzenia męki i śmierci Zbawiciela poprzez obrazy tworzone z piasku sypanego na specjalny, podświetlony stół ze szklanym blatem oraz muzykę gitary i zestawu instrumentów perkusyjnych. Kompozycje z piasku tworzyła Katarzyna Rogowska. Jej palce i dłonie oraz specjalna zmiotka i szpachelka tworzyły pełne ekspresji, przejmujące wizerunki Chrystusa i drogi krzyżowej. Większość obrazów powstawała w ten sposób, że każdy kolejny wynikał z poprzedniego. Wszystko było doskonale widoczne na dużym ekranie ustawionym w prezbiterium. Muzyka wykonywana przez gitarzystę Piotra Kurstaka i perkusistę Witolda Wilka tworzyła akustyczną kolorystykę i dramatyczną głębię kolejnych ujęć wydarzeń. Półmrok we wnętrzu kościoła pomagał skupić się na tym co było widać na ekranie i słychać.
Na zakończenie niedzieli czuwanie modlitewne poprowadzili uczestnicy poniedziałkowych spotkań uwielbienia podczas Wieczorów Uwielbienia w Sanktuarium Różanostockim. Grupa złożona z parafian i osób z Dąbrowy tworzy zespół wokalno-instrumentalny. Prowadzony jest przez ks. Proboszcza, który również śpiewa i gra na gitarze. O północy mszę św. zaplanowaną dla kapłanów i wiernych Dekanatu Dąbrowa Białostocka odprawili ks. prałat Wacław Lewkowicz i dziekan ks. Jan Trochim z Nowego Dworu, który wygłosił kazanie na temat krzyża w przestrzeni publicznej w przeszłości i obecnie.
Po mszy drogę krzyżową wokół kościoła poprowadziła miejscowa wspólnota Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników i Salezjanek Współpracownic. Najbardziej wytrwali pozostali do godziny 5.30, gdy odśpiewane zostały Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. Po mszy o godz. 6.00 na pożegnanie symboli Światowych Dni Młodzieży pojechały one do Kuźnicy.
Symbole są obecne na wszystkich Światowych Dniach Młodzieży. W Niedzielę Palmową 2014 roku zostały przekazane reprezentacji młodzieży polskiej i do roku 2016 będą peregrynować po kraju, towarzysząc w przygotowaniach do międzynarodowego spotkania w Krakowie. Ponad czterometrowej wysokości Krzyż Światowych Dni Młodzieży został podarowany młodym przez Jana Pawła II w 1984 roku w Rzymie, natomiast wizerunek Matki Bożej Salus Populi Romani - kilkanaście lat później. Ideą peregrynacji jest ukazanie krzyża nie tyle w przestrzeni sakralnej, ale także w szkołach, uniwersytetach, akademikach, szpitalach, zakładach karnych. Głównym celem jest to, by symbol ten dotarł do jak największej liczby wiernych - podaje portal betania.bialystok.pl.
Tadeusz Możejko