Komunikat o błędzie

User warning: The following module is missing from the file system: l10n_install. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1156 of /www/rozanystok_pl/includes/bootstrap.inc).

Niedziela Miłosierdzia w Sanktuarium Matki Bożej Różanostockiej

3 kwietnia 2016 roku, w II Niedzielę Wielkanocną przeżywaliśmy Święto Bożego Miłosierdzia.

W tym dniu w Różanostockiej Bazylice, w czasie Mszy Świętej o godzinie 12.00, Miłosierdziu Bożemu polecaliśmy bliskich zmarłych, szczególnie spoczywających na cmentarzu parafialnym w Różanymstoku. Naszej pamięci przywołani zostali Proboszczowie Parafii Ofiarowania NMP w Różanymstoku, szczególnie Ci, którzy są pochowani na różanostockim cmentarzu. Po Mszy Świętej wyruszyliśmy w procesji na cmentarz, modląc się w drodze Koronką do Bożego Miłosierdzia, by tam poświęcić pamiątkową tablicę dedykowaną śp. Księdzu Hipolitowi Kossobudzkiemu.

Ks. Hipolit Kossobudzki urodził się w 1808 r. i w 1826 wstąpił do Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. Święcenia kapłańskie przyjął w Wilnie w 1832 r. Tam też na uniwersytecie uzyskał magisterium z teologii i zaraz po święceniach został profesorem i bibliotekarzem w seminarium misjonarskim. W 1839 r. został superiorem klasztoru misjonarzy w Białymstoku i jednocześnie proboszczem parafii oraz regensem  Seminarium Duchownego. Po kasacie seminarium w 1843 r. jeszcze przez jakiś czas był proboszczem białostockim. W 1845 r. został proboszczem w Mielniku, a w 1848 lub 1849 – w Różanymstoku. Tu przeprowadził gruntowny remont kościoła oraz budynków parafialnych. Wydał też w Wilnie w 1857 r. książkę „Cudowny obraz Bogarodzicy w Różanymstoku”. Było to kolejne, poszerzone wydanie książki dominikanina Gabriela Jurkowskiego, do której ks. Kossobudzki dodał modlitwy i pieśni do Matki Boskiej oraz bardzo krótką historię kościoła różanostockiego. Zmarł w Różanymstoku 11.04.1860 r. i pochowany został na cmentarzu parafialnym.