100 lat obecności Salezjanów w Różanymstoku!
Salezjanie warszawskiej prowincji i siostry salezjanki, animatorzy i wolontariusze, przyjaciele, pracownicy i podopieczni Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego świętowali 100-lecie działalności Towarzystwa Salezjańskiego w Różanymstoku. Jubileuszowemu dziękczynieniu przewodniczył metropolita białostocki Abp Tadeusz Wojda. Uroczystą Mszę św. poprzedziła pielgrzymka młodych z Dąbrowy Białostockiej do różanostockiego sanktuarium.
Metropolita białostocki w homilii podkreślał, że każdy jubileusz zawiera w sobie spojrzenie na historię, ale także na teraźniejszość, która z kolei otwiera perspektywy na przyszłość. Wskazywał, że przeżywany Jubileusz łączy się ściśle z Matką Bożą Różanostocką, ponieważ jej wizerunek i kult są w centrum tego sanktuarium.
„Maryja jest wierna w swojej obecności pośród swojego ludu, jak kiedyś była wierna Bogu, który Ją wybierał na Matkę swojego Syna. Tę wierność Maryja okazywała i okazuje w tym miejscu poprzez hojne rozdawanie łask, czego dowodem są spisane niezliczone świadectwa tych, którzy tej Jej łaskawości doświadczyli” – wyjaśniał.
Arcybiskup stwierdził, że naturalne jest, że obecność Matki Bożej w Różanymstoku od dawien ściąga liczne rzesze wiernych i pielgrzymów. „Wiara i wierność to dwie Boże moce, które pozwoliły całym pokoleniom Polaków przezwyciężać wszelkie trudności osobiste i dziejowe i trwać nieugięcie przy Bogu” – mówił abp Wojda.
W przeddzień Święta Niepodległości prosił też o modlitwę za Ojczyznę, by Matka Boża „dalej umacniała swój naród i swoje dzieci i wypraszała wszystkim obfite łaski i błogosławieństwo swojego Syna Jezusa Chrystusa”.
Mszę św. koncelebrowali księża salezjanie wraz z ks. prowincjałem Tadeuszem Jareckim SDB, a także kapłani diecezjalni pochodzący z parafii. Uczestniczyły osoby konsekrowane wraz z sistrami salezjankami, salezjańscy seminarzyści oraz wielu pielgrzymów i parafian. Obecni byli również przedstawiciele miejscowych władz, na czele ze starostą Powiatu Sokólskiego Piotrem Rećko.
W pielgrzymce poprzedzającej Eucharystię uczestniczyło blisko 300 młodych – animatorów oratoriów salezjańskich Prowincji Warszawskiej, chłopcy z Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego oraz młodzież z Różanegostoku i Dąbrowy Białostockiej. Na zakończenie pielgrzymki, którą w drzwiach świątyni powitał abp Tadeusz Wojda wraz z ks. proboszczem Adamem Wtulichem SDB, każdy z uczestników otrzymał „Medal na Marsz Stulecia”.
Na zakończenie Mszy św. medal i pamiątkową czapkę otrzymał również Ksiądz Arcybiskup oraz Ksiądz Inspektor.
Ksiądz Jarecki podkreślił, że jubileusz 100-lecia salezjanów w Różanymstoku wpisuje się w jubileusz 100-lecia utworzenia salezjańskiej Inspektorii w Warszawie. „Wiemy, że charyzmat jest dla nas darem, ale też konkretnym zadaniem. Dziś dziękujemy Bogu za wszystkich współbraci, którzy tu pracowali, ale w sposób szczególny jesteśmy wdzięczni za dar powołań z tej parafii. W ciągu 100 lat było ponad 250 powołań do życia kapłańskiego i zakonnego z tej parafii. Dlatego możemy powiedzieć, że to miejsce, i Matka Boska Różanostocka, jest «Matką powołań». Dziś przez Jej pośrednictwo prosimy o dar nowych powołań dla naszego Zgromadzenia i całego Kościoła” – mówił.
Jego zdaniem dziś charyzmat ks. Bosko musi być wciąż jeszcze poznawany i uaktualniany. „Dlatego wciąż pragniemy, jako Rodzina Salezjańska, wychowywać dzieci i młodzież na uczciwych obywateli i dobrych chrześcijan” – mówił, kierując słowa wdzięczności do obecnie pracujących w Różanymstoku księży i sióstr. „Cieszę się, że to miejsce tętni życiem i charyzmatem św. Jana Bosko” – dodał.
Aktualnie w Różanymstoku posługuje 12 salezjanów, w e dwóch wspólnotach zakonnych, prowadząc dzieło duszpasterskie i wychowawcze. „Duch ks. Bosko jest tu wciąż żywy, bo to, na czym najbardziej mu zależało, to dzieło wychowawcze, a także praktykowanie i szerzenie kultu Maryjnego. I właśnie to, co rzeczywiście było «sercem» ks. Bosko jest tu obecne do dzisiaj w Różanymstoku, tak, jak było tu obecne przez te całe sto lat” – podkreśla proboszcz.
(Tekst i zdjęcia: Teresa Margańska - www.archibial.pl)