Regionalny Dzień Skupienia SSW w Różanymstoku!

 W sobotę 29 sierpnia 2020 r. odbył się w Różanymstoku Regionalny Dzień  Skupienia Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników i Salezjanek Współpracownic z północno-wschodniej części Prowincji Warszawskiej. Spotkanie powiązane było z rozpoczęciem nowego roku pracy formacyjnej. Miejscem spotkania było Sanktuarium  Różanostockie,. Wzięło w nim udział 30 osób z 3 Centrów Lokalnych w tym 3 księży. Z Czerwińska przyjechał ks. Henryk Bonkowski, Delegat Prowincjalny a z Łodzi Elżbieta Gawłowska Koordynator Rady Prowincjalnej. Z Ełku przybyły 2 osoby, z Suwałk 11.  Suwalskiej grupie towarzyszył ks. Marek Gryn, od miesiąca delegat oraz proboszcz Parafii MB Miłosierdzia i dyrektor. Pozostali uczestnicy to miejscowa wspólnota wraz delegatem ks. Adamem Wtulichem. (czytaj dalej...)

Ponadto Rada Prowincjalna Stowarzyszenia reprezentowana była przez Mirosława Hartunga z Suwałk, radcę i Celinę Sanik z Różanegostoku, odpowiedzialną za formację.  Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10.00 zawiązaniem wspólnoty w sali konferencyjnej Domu Rekolekcyjnego w budynku podominikańskiego klasztoru. Wszystkich zgromadzonych powitał koordynator miejscowego Centrum Lokalnego Tadeusz Możejko. Koordynator Elżbieta Gawłowska przy pomocy prezentacji komputerowej przedstawiła działalność SSWiW Prowincji Warszawskiej w ciągu ostatniego roku oraz aktualną sytuację Stowarzyszenia Prowincji Warszawskiej w ujęciu statystycznym.  Omówiła też wpływ pandemii koronawirusa na życie wspólnoty w skali globalnej. Poinformowała, że na rok odłożone zostały wybory władz różnych szczebli. Stwierdziła, że bardzo ważne i konieczne jest zaangażowanie każdego salezjanina i każdej salezjanki ma rzecz nowych powołań. Następnie został zaprezentowany program formacyjny na rok 2020-2021. Jego meritum jest związane z osobą i nauczaniem Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w związku z zatwierdzoną jego beatyfikacją odłożoną na skutek pandemii.

            Po obradach zebrani przeszli do kaplicy, gdzie odmówili radosną część różańca. Rozważania tajemnic przygotowane przez Celinę Sanik  poprowadzili przedstawiciele obecnych Centrów Lokalnych. O 12.00 w bazylice Ofiarowania NMP odprawiona została msza św. Przewodniczył jej i kazanie wygłosił ks. Henryk. Jego tematem były fundamenty, na których każdy salezjanin świecki powinien opierać realizację swojego powołania. Zaliczył do mnich „Pismo święte”, „Program Życia Apostolskiego” i biografie świętych salezjańskich. Na zakończenie mszy Salezjanie Współpracownicy odnowili swoje przyrzeczenie.

            Po przerwie obiadowej wszyscy ponownie zebrali się w kaplicy Domu Rekolekcyjnego. Tu ks. Adam wygłosił konferencję opartą na wskazaniach duchowych św. Jana Bosko odnoszących się szczególnie do miejsca i roli osób świeckich w tworzonych przez niego dziełach, zgromadzeniu i szerzej w Kościele. Okazało  się, że zebrane w antologii myśli i głębokie refleksje ks. Bosko wyrażone XIX w. nic nie straciły ze swojej aktualności w czasach obecnych włącznie ze zjawiskami kryzysowymi i niedostatkiem powołań kapłańskich i zakonnych. Rozwijając stwierdzenia założyciela Rodziny Salezjańskiej  ks. Adam zachęcił obecnych aby realizowali swoje powołanie w duchowości św. Jana Bosko wszędzie gdzie żyją i pracują w sposób właściwy dla istniejących realiów.

Następnie była adoracja Najświętszego Sakramentu w Godzinie Miłosierdzia. Odmówiono koronkę do Bożego Miłosierdzia i wysłuchano fragmentu „Dzienniczka” św. s. Faustyny odczytanego przez Ewę Żabicką. Na zakończenie ks. Adam i ks. Henryk udzielili obecnym kapłańskiego błogosławieństwa. Była jeszcze niespodzianka przygotowana przez Celinę. Wszyscy obecni otrzymali kartki zwinięte w rulon związany wstążką i udekorowany gałązką bukszpanu. Treścią zapisaną na nich są sentencje z Pisma św. obrazujące miłość Boga do każdego  z nas jako Jego dziecka.

Regionalny Dzień Skupienia był zorganizowany w Różanymstoku po raz trzeci w ciągu minionych 4 lat. Poprzednie takie wydarzenia miały miejsce w Różanymstoku 21 maja 2016 r. oraz dokładnie przed rokiem 31 sierpnia. Słowa uznania i podziękowania należą się wszystkim, którzy wnieśli swój wkład w przygotowanie i realizację programu ostatniego sobotniego spotkania.

Tadeusz Możejko