Komunikat o błędzie

User warning: The following module is missing from the file system: l10n_install. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1156 of /www/rozanystok_pl/includes/bootstrap.inc).

Pogrzeb ks. prałata Czesława Gładczuka

 27 października 2020 roku w Bialymstoku, zmarł pochodzący z Harasimowicz ks. prałat Czesław Gładczuk. Był on wychowankiem salezjańskim, absolwentem Gimnazjum im. Piusa X w Różanymstoku z 1954 roku, które było też wówczas Niższym Seminarium Duchownym. Należał więc do grona ostatnich maturzystów przed zamknięciem szkoły przez ówczesne władze. W chwili śmierci był emerytowanym profesorem Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku.

W czwartkowe popołudnie 29 października 2020 roku, w bazylice Ofiarowania NMP w Różanymstoku, odprawiona została pogrzebowa Msza Święta. Eucharystii sprawowanej przez 31 kapłanów przewodniczył ks. bp dr Henryk Ciereszko, który wygłosił też kazanie. Poza proboszczem i kustoszem Różanostockiego Sanktuarium ks. Adamem Wtulichem kapłani koncelebrujący mszę to uczniowie ks. Czesława z czasów seminaryjnych. Zmarły wykładał metafizykę. Przez wiele lat był tez asystentem kościelnym Klubu Inteligencji Katolickiej. W swoim kazaniu ks. biskup podkreślił jego wielkie zasługi dla Kościoła białostockiego. Na zakończenie mszy św. ks. Czesława pożegnał rektor AWSD w Białymstoku ks. dr Marian Strankowski. Po nim z mową pożegnalną wystąpił przedstawiciel KiK a następnie brat zmarłego Wacław. Zakończeniem uroczystości pogrzebowych był pochówek na miejscowym cmentarzu. (tm)