Budowę kościoła pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, rozpoczął w 1759 roku przeor dominikanów o. Remigiusz Zahorowski. Wznosił go na wzór kościoła jezuickiego w Grodnie, zwanego później Farą. Kościół wybudowano w stylu barokowym, natomiast wystrój wnętrza i ołtarze - maja ornamenty dekoracyjne rokokowe.
Konsekracja świątyni odbyła się w roku 1785.
Kościół jest trzynawowy, wzniesiony na planie krzyża łacińskiego z dwiema wieżami, z których zachodnia jest niższa a wschodnia wyższa, gdyż została nadbudowana w początkach XX wieku. Prezbiterium jest zwrócone w kierunku południowym. Przy sklepieniu biegnie na szeroko wystającym gzymsie galeria z poręczą drewnianą z toczonymi szczeblami. Świątynia zbudowana jest z cegły na zaprawie wapiennej, pokryta blachą miedzianą. Długość kościoła wynosi 59 m, szerokość - w transepcie 31 m, wysokość do sklepienia 22 m, wyższa wieża ok. 50 m. Ogólna powierzchnia ścian, sklepień i filarów w środku kościoła wynosi 6500 m.
Obecnie kościół posiada 11 ołtarzy - wszystkie murowane. Przed 1866 rokiem było ich 13.
Przy przerabianiu kościoła na cerkiew wiele obrazów i rzeźb uległo zniszczeniu. W ołtarzach, na filarach i ścianach wisi wiele obrazów, z których pokaźna cześć pochodzi z czasów dominikańskich. Jednym z malarzy starych obrazów był Bazylianin supraski - Antoni Gruszecki z Poczajowa. W kopule oraz na 14 płaszczyznach w nawie głównej i poprzecznej, są obrazy malowane na tynku, wykonane w 1980 r przez artystę malarza Józefa Łotowskiego. Przedstawiają one sceny z życia Najświętszej Maryi Panny.
Obraz w ołtarzu głównym przedstawia Ofiarowanie Matki Bożej. Dawniej wisiał tam łaskami słynący obraz Matki Bożej Różanostockiej, a zasłaniano go tymże obrazem - Ofiarowania Matki Bożej. Miedzy kolumnami głównego ołtarza na miejsce rzeźb usuniętych przez zaborcę w czasie kasaty klasztoru, stoi sześć nowych figur przedstawiających doktorów Kościoła. Są to: św. Franciszek Salezy, św. Alfons Liguori, św. Tomasz z Akwinu, św. Augustyn, św. Grzegorz Wielki i św. Hieronim. W wyższej partii ołtarza jest płaskorzeźba Matki Bożej Wniebowziętej. W prezbiterium wiszą portrety fundatorów kościoła i klasztoru - Eufrozyny i Szczęsnego Tyszkiewiczów.
Przy pierwszym filarze w prawej nawie kościoła znajduje się ołtarz boczny na którym jest zawieszony Cudowny Obraz Matki Bożej Rózanostockiej. Na zasłonie tego obrazu - kopia obrazu M.B. Rózanostockiej pochodząca z XVIII wieku. U góry Matka Boża Różańcowa wręczająca św. Dominikowi różaniec.