Komunikat o błędzie

User warning: The following module is missing from the file system: l10n_install. For information about how to fix this, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1156 of /www/rozanystok_pl/includes/bootstrap.inc).

Bazylika

Budowę kościoła pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, rozpoczął w 1759 roku przeor dominikanów o. Remigiusz Zahorowski. Wznosił go na wzór kościoła jezuickiego w Grodnie, zwanego później Farą. Kościół wybudowano w stylu barokowym, natomiast wystrój wnętrza i ołtarze - maja ornamenty dekoracyjne rokokowe.

Konsekracja świątyni odbyła się w roku 1785.

Kościół jest trzynawowy, wzniesiony na planie krzyża łacińskiego z dwiema wieżami, z których zachodnia jest niższa a wschodnia wyższa, gdyż została nadbudowana w początkach XX wieku. Prezbiterium jest zwrócone w kierunku południowym. Przy sklepieniu biegnie na szeroko wystającym gzymsie galeria z poręczą drewnianą z toczonymi szczeblami. Świątynia zbudowana jest z cegły na zaprawie wapiennej, pokryta blachą miedzianą. Długość kościoła wynosi 59 m, szerokość - w transepcie 31 m, wysokość do sklepienia 22 m, wyższa wieża ok. 50 m. Ogólna powierzchnia ścian, sklepień i filarów w środku kościoła wynosi 6500 m.

Obecnie kościół posiada 11 ołtarzy - wszystkie murowane. Przed 1866 rokiem było ich 13.

Przy przerabianiu kościoła na cerkiew wiele obrazów i rzeźb uległo zniszczeniu. W ołtarzach, na filarach i ścianach wisi wiele obrazów, z których pokaźna cześć pochodzi z czasów dominikańskich. Jednym z malarzy starych obrazów był Bazylianin supraski - Antoni Gruszecki z Poczajowa. W kopule oraz na 14 płaszczyznach w nawie głównej i poprzecznej, są obrazy malowane na tynku, wykonane w 1980 r przez artystę malarza Józefa Łotowskiego. Przedstawiają one sceny z życia Najświętszej Maryi Panny.

Obraz w ołtarzu głównym przedstawia Ofiarowanie Matki Bożej. Dawniej wisiał tam łaskami słynący obraz Matki Bożej Różanostockiej, a zasłaniano go tymże obrazem - Ofiarowania Matki Bożej. Miedzy kolumnami głównego ołtarza na miejsce rzeźb usuniętych przez zaborcę w czasie kasaty klasztoru, stoi sześć nowych figur przedstawiających doktorów Kościoła. Są to: św. Franciszek Salezy, św. Alfons Liguori, św. Tomasz z Akwinu, św. Augustyn, św. Grzegorz Wielki i św. Hieronim. W wyższej partii ołtarza jest płaskorzeźba Matki Bożej Wniebowziętej. W prezbiterium wiszą portrety fundatorów kościoła i klasztoru - Eufrozyny i Szczęsnego Tyszkiewiczów.

Przy pierwszym filarze w prawej nawie kościoła znajduje się ołtarz boczny na którym jest zawieszony Cudowny Obraz Matki Bożej Rózanostockiej. Na zasłonie tego obrazu - kopia obrazu M.B. Rózanostockiej pochodząca z XVIII wieku. U góry Matka Boża Różańcowa wręczająca św. Dominikowi różaniec.

Bazylika Ofiarowania NMP w Różanymstoku
Bazylika Ofiarowania NMP w Różanymstoku
Bazylika Ofiarowania NMP w Różanymstoku
Kaplica Miłosierdzia Bożego
Kaplica Miłosierdzia Bożego
Wnętrze Bazyliki w Różanymstoku
Tablica pamiątkowa
Ołtarz św. Józefa
Ołtarz Chrystusa u słupa
Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko
Stacja Drogi Krzyżowej
Święty Jan Paweł II
Święta Maria Dominika Mazzarello i Służebnica Boża Laura Meozzi
Ołtarz św. Antoniego
Świety Charbel
Ołtarz Serca Pana Jezusa
Ołtarz św. Franciszka
Ołtarz główny
Malowidło na sklepieniu bazyliki
Ambona
Ołtarz Matki Bożej Różanostockiej
Ołtarz Ukrzyżowania Chrystusa
Ołtarz św. Jana Bosko
Święty Jan Bosko
Ołtarz św. Teresy od Dzieciątka Jezus
Ołtarz św. Kazimierza Królewicza
Malowidło przy sklepieniu kościoła
Przemienienie Pańskie z kaplicy adoracji
Kaplica adoracji w dawnym skarbcu kościoła
Papież Jan Paweł I
Wota dziękczynne
Błogosławiony Jerzy Matulewicz
Bazylika Ofiarowania NMP w Różanymstoku