Czwartek 28 marca 2019 roku to dzień szczególny w dziejach Sanktuarium Matki Bożej Różanostockiej. Liczne grono świętych i błogosławionych obecnych w tym miejscu poprzez relikwie powiększyło się o znaczącą osobę św. Charbela, którego kult w całym Kościele coraz bardziej rozszerza się. Dotyczy to też naszych stron. (czytaj dalej...)
Święty Charbel (Youssef Antoun Makhlouf.) urodził się 8 maja w 1828 roku w Bqaakafra w Libanie. 1 listopada 1853 r. w klasztorze św. Marona w Annaya przywdział habit zakonny i złożył pierwsze śluby zakonne. 23 lipca 1859 roku brat Charbel przyjął święcenia kapłańskie. W 1875 roku rozpoczął życie pustelnicze i zamieszkał w pustelni św. Piotra i Pawła. Zmarł w wigilię Bożego Narodzeniu 1898r. W 1965 roku został beatyfikowany przez papieża Pawła VI a w 1977r. został ogłoszony Świętym. Za życia znany był ze swej skromności, prostoty i bezgranicznego zaufania Bogu, który za jego pośrednictwem dawał wiele znaków poprzez nadprzyrodzone dary. Po śmieci wielu ludzi zwracających się do niego w modlitwie o pomoc doznaje wielu łask Bożych, szczególnie w postaci cudownych uzdrowień z nieuleczalnych chorób i obrażeń. Po pierwszym otwarciu jego grobu w 1899 r. stwierdzono, że Jego ciało w grobie nie uległo rozkładowi i wydziela cudowny olej. Drugi raz otwarto grób w roku 1927 a trzeci w 1950 kiedy to ekspertyzy lekarskie potwierdziły nienaruszony stan ciała zakonnika.
Uroczystości w bazylice Ofiarowania NMP zgromadziły tylu wiernych jak podczas największych świąt. O 17.30 rozpoczęły się modlitwą różańcową prowadzoną przez wspólnotę Emmanuel. Wspólnota ta uświetniała śpiewem i muzyką oraz medytacją nad fragmentami Ewangelii i wydarzeniami z życia św. Chabrela cały program spotkania. Przed mszą św. Dariusz Łukaszewicz, który w znacznej mierze przyczynił się do pozyskania i sprowadzenia z Libanu relikwii, wystąpił z krótką konferencją na temat tego kraju, osoby świętego, praktykowanego tam kultu Miłosierdzia Bożego. Następnie rozpoczęła się Msza św. poprzedzona procesją wniesienia relikwii i obrazu świętego. Obraz namalowany przez Marka Karpa z Suchowoli nieśli p. Jan i Alicja Bobkowcy z Grzebieni a relikwie w relikwiarzu w kształcie cedru libańskiego ks. kan. Grzegorz Kłoczko pochodzący z Harasimowicz, proboszcz Parafii Wszystkich Świętych w Białymstoku. Obraz i relikwie na schodach prezbiterium przyjął Proboszcz i Kustosz sanktuarium ks. Adam Wtulich i umieścił na specjalnie przygotowanym miejscu. Następnie witając wszystkich obecnych wyraził wdzięczność tym, którzy przyczynili się do podniosłego wydarzenia. Ks. Grzegorz przewodniczył mszy i wygłosił homilię. W koncelebrze uczestniczyli ks. Tomasz Małyszko, proboszcz Parafii Św. Piotra i Pawła w Suchowoli oraz ks. Ignacy Chodźko, ks. Jerzy Walo i ks. Artur Sulik, miejscowi salezjaninie. Udział w liturgii słowa wzięły osoby ze wspólnoty Emmanuel. Ewangelię o cudzie w Kanie galilejskiej odczytał diakon Piotr z Białegostoku. W homilii ks. Grzegorz rozwinął myśl o zaufaniu Chrystusowi na wzór Maryi i postępowaniu zgodnie z tym co Zbawiciel powiedział głosząc Ewangelię i mówi obecnie do każdego, kto otwiera się na Jego słowa i znaki. Jako przykład do naśladowania wskazał na św. Charbela. Wspomniał o szerzącym się kulcie świętego maronity z Libanu na całym świecie. Zachęcił zgromadzonych w bazylice do comiesięcznych wspomnień, które będą się tu odbywały około 28 dnia każdego miesiąca. W ogłoszeniach na zakończenie mszy św. ks. proboszcz Adam podziękował ks. Grzegorzowi za relikwiarz podarowany sanktuarium, Markowi Karpowi za obraz, który również został podarowany oraz p. Dariuszowi Łukaszewiczowi za pomoc w pozyskaniu relikwii, oleju św. Chabrela i kadzidła z Libanu.
Po Mszy było wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą o uzdrowienie za wstawiennictwem Świętego Charbela a na zakończenie błogosławieństwo i ucałowanie relikwii oraz namaszczenie olejem Świętego Charbela. (Tadeusz Możejko SSW)